Bliss Academy of Dance & Cheer | 2016-2017 Teams
15820
page,page-id-15820,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-9.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
 

2016-2017 Teams

PLEASE REFER TO “IMPORTANT INFO” (under Comp Corner tab) for information on competitions, make up, comp pricing etc.

Team Rosters

Team rosters are listed alphabetically by first name.  We apologize in advance for any mis-spellings of names.  If you think you have been left off a team (particularly returning members) contact Cassi ASAP.  

DANCE COMPANIES

 

MINI CO

Head instructor: Allie Platt

allieplatt22@gmail.com
  1. Baylee W
  2. Blayke C
  3. Hannah S
  4. Jaynie H
  5. Kapri C
  6. Karlie L
  7. Minie J
  8. Taylee J

 

 

JR CO
Head instructor: Jenni Nielsen

jenni.m.nielsen@gmail.com
  1. Belle H
  2. Cassidy E
  3. Kamryn V
  4. Katie C
  5. Kennedy G
  6. Lilly T
  7. Malieah
  8. Olivia P
  9. Tess S
  10. Kate O

 

 

SR PREP CO

Head Instructor: Julie Nygard

julieraswright@gmail.com
  1. Bella P
  2. Edee B
  3. Haley B (double team with Sr)
  4. Keymora N (double team with Sr)
  5. Olivia H
  6. Sydney L
  7. Elle B
  8. Alexis S
  9. Brook D

 

SR CO 

Head Instructor: Liz Layton

lizhales3@gmail.com
  1. Mickenzie B
  2. Caitlin B
  3. Kamrie S
  4. Mackenzie W
  5. Cassie M
  6. Emily K
  7. Dayleigh J
  8. Caitlyn T
  9. Amanda B
  10. Haley B (Also on Sr prep)
  11. Keymora N (Also on Sr Prep)

 

HIP HOP CREWS

 

SWAG CREW

Head Instructor: Nina Hauber

nhauber83@gmail.com
  1. Jocelyn H
  2. Maycee P
  3. Halle T
  4. Baylee W
  5. Blayke C
  6. Hannah S
  7. Jaynie H
  8. Kapri C
  9. Karlie L
  10. Minie J
  11. Taylee J

GROOVE CREW

Head Instructor: Cassi Cook

blissacademy@gmail.com
  1. Abby C
  2. Kennedy G
  3. Belle H
  4. Carli C
  5. Chloe S
  6. Hailee D (double team with Hip)
  7. Jentry T
  8. Kamryn V
  9. Kate O
  10. Lilly T
  11. Izzy B  (double team with Hip)

 

 

HIP CREW:

Head Instructor: Jenni Nielsen

jenni.m.nielsen@gmail.com
  1. Anika B
  2. Avery Brendle
  3. Bella P
  4. Edee B
  5. Elle B
  6. Grace L
  7. India C
  8. Keymora N
  9. Lauren A
  10. Olivia H
  11. Raychel L
  12. Rylee T
  13. Sydney L
  14. Hailey D (double team with Groove)
  15. Izzy B (double team with Groove)
  16. Dyllan H (double team with Funk)

 

FUNK CREW

Head Instructor: Cassi Cook

blissacademy@gmail.com
  1. Kamire S
  2. Emily K
  3. Kindra A
  4. Lauren H
  5. Lexi B
  6. Mickenzie B
  7. Shayla B
  8. Cassie M
  9. Annalise D
  10. Amanda B
  11. Avery B
  12. Dyllan H (double team with Hip)

 

 

 

CHEER ALL STARS

Cheer is different from dance in that we not only go off of skill level but who we need for stunts – so height and stunt experience is a factor. Cheer also always has the biggest mix of ages, so we that can have small flyers.   We appreciate your understanding.
 

 

XCITE

Head coach: Heather Williams

hswill2011@gmail.com
  1. Baylee G
  2. Lily L
  3. Izzy P
  4. Poppy J
  5. Zoe K
  6. Lorelei H
  7. Great G
  8. Natalie
  9. Trinity S

XTREME

Head coach: Lacie Trout

Lacie.trout@gmail.com
  1. Annie N
  2. Briny N
  3. Kami F
  4. Hailie K
  5. Jordan Y
  6. Carly W
  7. Josie Rolfe
  8. Kayli B (apprentice with Xcel!)
  9. Lillie L
  10. Lyla S
  11. Maycee P
  12. Mia G
  13. Tayler O

 

XCEL

Head Coach: Ariel Lee

ariellee90@gmail.com
  1. Abby H
  2. Alyssa R
  3. Ashley R
  4. Avery B
  5. Cassidy E
  6. Edee B
  7. Hannah S
  8. Jentry T
  9. Kamryn V
  10. Kennedy G
  11. Lauren A
  12. Maddy P
  13. Mya R
  14. Pepper D
  15. Reese M
Are you ready to feel the Bliss?